Pravilno sedenje na stolu

Drža med sedenjem in pravilno sedenje na delovnem mestu, je tematika, ki se zagotovo dotika vseh, ki delajo v pisarnah, hkrati pa tudi vse bolj zanimiva problematika tudi za starše, ki so zainteresirani, da njihovi otroci tudi pravilno sedijo doma ob delanju domače naloge in učenju in pa tudi v šoli, kjer jih to kako izgleda pravilno sedenje na stolu, učijo tudi učitelji. Pogosto, bolj ali manj uspešno, z lastnim vzgledom.

pravilno sedenje na stoluO tematiki pravilnega sedenja na stolu, pišejo tako številni zdravstveni blog in medicinske novice, obenem pa tudi vsi prtodajalci najrazličnejših stolov, ki jim je seveda v interesu, da prodajajo kakovostne pisarniške in druge stole v okviru svojih prodajnih programov.

Nekaj malega nasvetov o tem kako pravilno sedeti pred računalnikom in kako izbrati primeren terapevtski stol, ki bo odpravil bolečine, ki nastanejo kot posledica nepravilne drže pri sedenju, boste zasledili tudi v revijah in časopisih o računalništvu in delovni praksi v pisarnah (1).

Pravilno sedenje na stolu tako postaja, zaradi delovnih navad in povečujoče delovne dinamike, ena izmed najpogosteje obravnavanih tem, na najrazličnejših spletnih mestih in portalih.

Kakšno je zanesljivo pravilno sedenje na stolu?
(ki 100% ne krivi hrbtenice)

Nedvomno je pravilno sedenje na stolu in bolečine, ki izhajajo ravno iz nepravilne drže za pisalno mizo, tudi posledica izbire ustreznega pisarniškega stola, ki mora z namenom, da zadostimo pravilom ustreznega in predvsem primernega sedenja na stolu, zadostiti naslednjim zahtevam:

  • pisarniški stol mora biti ustrezne višine glede na višino pisalne ploskve (le ta pa mora biti takšna, da dosegajo naše roke pravi kot, medtem, ko pišemo ali uporabljamo tipkovnico)
  • hrbtišče stola mora biti ortopedsko in zasnovano tako, da vzpodbuja ravno držo hrbtenice z nekoliko ubočenim ledvenim delom (kar ima za posledico ravno držo tudi ramenskega obroča in zgornjega dela hrbtenice)
    sedalna ploskev stola naj bo premična in točkovno gibčna, s čimer je zagotovljena konstantna koordinacija ledvenega dela s hrbtenico
  • pisarniški stol naj ima naslonjala za roke
  • pisarniški stol naj ima naslonjalo za glavo
  • v odvisnosti od narave pisarniškega dela, se priporoča v nekaterih pisarnah premični pisarniški stol, drugod pa spet fiksni stol brez koleščkov

Ni pa pisarniški stol edin kos pohištva v pisarni, ki mu je potrebno nameniti pozornost. Na dobro počutje vpliva tudi ostala oprema v pisarni. Za modernejši videz poslovnih prostorov, se vedno pogosteje, namesto klasičnih pregradnih sten, uporabljajo steklene predelne stene, kamor se kasneje, namesto klasičnih, namesti steklena nihajna ali drsna vrata. Da pa vse skupaj ustreza vsem varnostnim standardom, se za izdelavo steklenih sten in vrat, uporabi varnostno (kaljeno) steklo (enako steklo se uporablja tudi za steklene tuš kabine po meri).

Če ste tudi sami zainteresirani za pravilno sedenje na stolu, svetujemo, da obiščete tudi zgornjo povezavo. Na kateri so predstavljeni različni pisarniški stoli in pa tudi ostali stoli, namenjeni specifičnim potrebam (računalniški stoli, direktorski stoli, konferenčni stoli,…)