Kakšna hrana za oči lahko pripomore k dobri formi vaših oken v svet?

V digitalni dobi so naše oči ves dan izpostavljene digitalnim napravam, kot so računalniški zasloni, telefoni, tablični računalniki in televizorji, ki večinoma oddajajo škodljivo modro svetlobo. Znanstveniki še raziskujejo, kako modra svetloba vpliva na oči. Dejstvo je, da lahko pride neposredno do mrežnice in morda povzroči škodo, ki vodi v degenarativne bolezni, kot je starostna degeneracija rumene pege. Preverite, kako lahko oči krepite, če se na vašem jedilniku znajde hrana za oči za podporo. Naj namignemo: ključna so živila, bogata z luteinom in zeaksantinom.

Druga neprijetna težava z očmi sodobnega časa je bolezen suhih oči, ki se prav tako lahko pojavi zaradi izpostavljenosti zaslonom digitalnih naprav. Kadar jih uporabljamo, veliko manj mežikamo, kot bi morali. Iz tega razloga postane solzni film nestabilen in neenakomerno porazdeljen na očesni površini. Posledica je pojav suhih oči, ki ga bolniki opisujejo kot neprijeten občutek v očeh, občutek pekočine, boleče oči, občutek tujka v očeh, občutljivost na svetlobo in še marsikaj. Več o simptomih lahko preberete na suhe oči mojeoko.si. Tudi suhe oči je mogoče s pravilnim izborom prehrane malce omiliti. Ključ do boljšega počutja je prehrana, bogata z omega-3 maščobnimi kislinami.

hrana za oči, ki jo pripravlja razigrani mlad moški
Katera hrana za oči lahko prispeva k njihovemu zdravju?

Kot že omenjeno, lahko s pravilnim prehranjevanjem pomagate ohranjati zdravje oči. Vse krvne žile v očeh potrebujejo zaščito, ki jo lahko nudite s hrano. Posebej blagodejna sta sva izjemna oksidanta: lutein in zeaksantin. Oba sta naravno prisotna v visokih koncentracijah v makuli oz. rumeni pegi, majhnem osrednjem delu mrežnice. Tudi hrana bogata z omega-3 kislinami blagodejno vpliva na oči, ki jih zdrave maščobe zelo koristijo, podobno kot celotnemu telesa. Omega 3 so ključne pri premagovanju suhih oči – težavi, ki iz dneva v dan pesti več ljudi.

Sledi seznam hrane, bogate z zdravimi hranili za oči:

  • Temna listnata zelenjava: Lutein in zeaksantin najdemo predvsem v zeleni listnati zelenjavi, zlasti v ohrovtu in špinači, ki sta v samem vrhu po vsebnosti luteina. Odlična hrana za oči je tudi naslednja zelenjava: brokoli, vodna kreša, perje pese ali repe, blitva in brstični ohrovt.
  • Barvito sadje in zelenjava: osredotočite se na pomarančo za veliko vitamina A in vitamina C! Jejte papriko, korenje, sladki krompir, bučo, bučo, marelice in pomaranče.
  • Zdrave maščobe: pazite, nekatera hranila so topna v maščobah, zato jih je treba uživati skupaj z zdravimi maščobami. Poskrbite, da jih jeste z omega-3 in drugimi zdravimi maščobami iz mastnih rib (lososa), oljčnega olja, semen, oreščkov ali avokada.

Recepti, polni luteina in zeaksantina

Kremna špinačna juha (za 4 osebe)

hrana za oči: špinačna juha
Ta okusna in hranljiva juha je idealna hrana za oči, pripravljena iz špinače z naravno prisotnima luteinom in zeaksantinom.

Sestavine:
500 ml vode
2 kocki jušne osnove
1 paket zamrznjene sesekljana špinače
3 žličke masla
2 žlici moke
500 ml polnomastnega mleka
1 žlica posušene mlete čebule
sol in poper po okusu

V srednje veliki ponvi zmešamo vodo, kocki in špinačo ter zavremo. Kuhamo, dokler špinača ne postane mehka. V veliki ponvi na zmernem ognju stopimo maslo. Vmešamo moko, kuhamo 2 minuti in neprestano mešamo. Postopoma vmešamo mleko. Začinimo z mleto čebulo, soljo in poprom. Kuhamo med stalnim mešanjem, dokler se ne zgosti. Počasi vmešamo špinačno mešanico.

Humus iz rdeče paprike na žaru (za 4 osebe)

hrana za oči: humus s papriko

Popolna hrana za oči: očarajte svoje goste s to okusno in hranljivo predjedjo, bogato z luteinom, zeaksantinom in vitaminom A iz rdeče paprike, cinkom iz čičerike in omega-3 iz oljčnega olja.

Sestavine:
3/4 skodelice vložene na žaru pečene rdeče paprike
425 gramov vložene čičerike
60 ml svežega limoninega soka (približno 1 velika limona)
60 ml paste tahini
polovica na drobno sesekljanega stroka česna
2 žlici oljčnega olja
1/2 žličke mlete kumine
1/4 žličke kajenskega popra (po želji)
1/2 do 1 žlička soli (po okusu)

V sekljalnik stresemo tahini in limonin sok ter sekljamo 1 minuto. Postrgamo robove in dno posode, nato sekljalnik vklopimo še enkrat in seskljamo še 30 sekund. Tahiniju in limoninemu soku dodamo oljčno olje, sesekljan česen, kumino, kajenski poper in sol. Sekljamo še 30 sekund, postrgamo rob in dno posode, nato sekljamo še 30 sekund.

Odpremo pločevinko čičerike, odcedimo tekočino in dobro speremo z vodo. V sekljalnik dodamo polovico čičerike in nato 1 minuto obdelujemo. Postrgamo rob in dno posode, dodamo preostalo čičeriko in sekljamo 1 do 2 minuti ali dokler zmes ne postane gosta in povsem gladka.

Dodamo papriko (prihranite 1–2 kosa za okras) v humus in nadaljujemo s postopkom 1 do 2 minuti ali dokler zmes ne postane gladka. Če je humus pregost ali ima še vedno drobce čičerike, počasi dodajamo 1 do 3 žlice vode, dokler ni konsistenca popolna. Prihranjeno paprika zdaj drobno sesekljamo. Nato humus postrgamo v skledo, na sredini naredimo majhno luknjico in dodamo drobno sesekljano papriko.

 

Recept, bogat z omega-3 maščobnimi kislinami

Tunina solata (za 2 osebi)

hrana za oči: tunov zrezek

Lutein in zeaksantin, ki ju najdemo v brokoliju in jajcih, sta odlična spremljava omega-3 maščobnim kislinam v tunini.

Sestavine:
sol in poper po okusu
1 ščepec mlete sladke paprike
1 do 2 žlici sesekljanih lešnikov
1 do 2 žlici semen črnega sezama
oljčno olje
1 tunov zrezek (karseda svež)
150 g brokolija
150 g stročjega fižola
2 majhni jajci
1 pest oliv kalamata

Za preliv:
1/2 žličke sušene zelenjavne mešanice
1 majhen strok česna
1 žlica limoninega soka
1 žlica limetinega soka
2 žlici sveže stisnjenega pomarančnega soka
2 majhni mladi čebuli (drobno sesekljani)
1 1/2 žličke gorčice s semeni
2 žlici oljčnega olja
1 ščepec rdečih čilijevih kosmičev (po želji)

Zmešamo sol in poper, mleto papriko, sesekljane lešnike in semena črnega sezama. Tunin zrezek namažemo z malo oljčnega olja. Potresemo s pripravljeno mešanico začimb in oreščkov.

Segrejemo ponev in na zelo vroči ponvi popečemo zrezek tune na obeh straneh. Ko je približno 3 mm “belo obrobljen” (a v sredini še vedno rožnat), ga odstranimo s ponve, pustimo počivati ​​in nato na tanko narežemo.

Skuhamo stročji fižol in brokoli, tako da vse ostane živo zelene barve in še vedno hrustljavo. Dobro odcedimo. Jajca skuhamo, olupimo in hladna prerežemo na polovice. Položimo jih po fižolu in brokoliju, dodamo še olive, vmes položimo tuno.

Za preliv kombiniramo suho zelenjavno mešanico, česen, limono, limetin in pomarančni sok, sesekljano mlado čebulo, polnozrnato gorčico, olje in čilijeve kosmiče. Dobro premešamo. Preliv prelijemo po solati na servirnem krožniku.

Kako še lahko pomagamo očem, da bodo karseda v dobri formi

  • Pri težavah s suhimi očmi je ključno, da zavestno čim več mežikamo. Na ta način razporedimo solzni film po očesni površini, kar zmanjša pekoč in neprijeten občutek.
  • Odlična vsakdanja zaščita za oči so umetne solze ali kapljice za oči. Gre za obliko kapljic za oči, ki ščitijo in vlažijo očesno površino in so odlična prva pomoč ob suhih očeh. Če so kapljice brez konzervansov, jih lahko uporabljamo po potrebi, kadarkoli začutimo neugodje v očeh.
  • Ko smo zunaj, je pametno oči zaščititi s sončnimi očali, ki varujejo pred škodljivimi UVA-in UVB-žarki.
  • Za kar najboljšo formo oči še dolgo na stara leta včasih zdrava hrana za oči ni dovolj. Kot dodatno podporo lahko izberemo prehransko dopolnilo za oči, ki vsebuje vsa tista hranila, ki najbolj ščitijo oči pred degenerativnimi boleznimi. Prehransko dopolnilo naj vsebuje lutein, zeaksantin, resveratrol, vitamine A, D in E ter mineral cink.
  • Prenehajmo s kajenjem. Cigaretni dim vsebuje cianid in druge škodljive snovi, ki škodijo očem.
  • Še več koristnih nasvetov smo odkrili tukaj.